Jak podlewać rośliny doniczkowe?

Uprawa kwiatów doniczkowych może być przyjemnym hobby, ale aby rośliny zdrowe i pełne blasku, należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Pamiętaj, aby nie przesadzać z ilością wody, ponieważ nadmiar wilgoci może prowadzić do gnicia korzeni i rozwoju chorób grzybowych.

O czym należy pamiętać podlewając rośliny doniczkowe?

Najważniejsze jest, aby zapewnić roślinom odpowiednią ilość wody, ale jednocześnie uniknąć przelania. Możesz to zrobić, sprawdzając regularnie wilgotność podłoża w doniczce. Możesz to zrobić, np. przy pomocy palca lub specjalnego wilgotnościomierza dostępnego w sklepach ogrodniczych. Jeśli podłoże w doniczce jest suche, oznacza to, że roślina potrzebuje podlania.

Pamiętaj, aby podlewać rośliny wodą o temperaturze pokojowej. Zbyt zimna lub zbyt ciepła woda może zaburzyć naturalne procesy metaboliczne rośliny i prowadzić do jej uszkodzenia.

Kiedy podlewać rośliny doniczkowe

Jeśli chodzi o częstotliwość podlewania, to zależy to od wielu czynników, takich jak rodzaj rośliny, wielkość doniczki, temperatura otoczenia oraz wilgotność powietrza. Ogólna zasada mówi, że im większa doniczka i im więcej korzeni rośliny, tym więcej wody jest potrzebne.

Niektóre rośliny, takie jak sukulenty czy kaktusy, potrzebują rzadszego podlewania, ponieważ ich naturalne środowisko często charakteryzuje się niską wilgotnością. Inne rośliny, takie jak fiołki czy pelargonia, wymagają częstszego podlewania, ponieważ lubią wilgotne podłoże. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak powinny być podlewane Twoje kwiaty zajrzyj do poradników plantip.pl!

Pamiętaj też, aby podlewać rośliny rano lub wieczorem, kiedy słońce jest mniej intensywne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *